Vannak azok a kutyák, akik mindig barátságosak, csóválnak a gyepmesteri telep rácsai mögött, csóválnak és puszit osztanak, ha valaki egy kedves szót szól hozzájuk. Ők azok a kutyák, akik rendkívül jó idegrendszerrel vannak megáldva, s optimizmusuk és életszeretetük átlendíti őket mindenen. Ha egy állatvédő ilyen kutyát ment, nincs nehéz dolga a rehabilitációt illetően, hiszen jellemzően nem nagyon van mit tennie, a hangsúly sokkal inkább a nevelésre terelődik át.
De vannak azok a kutyák is, akikkel valami baj van. Akiket egy egyszerű, hétköznapi ember nem fog kiválasztani a gyepmesteri telepről, mert a viselkedési zavar orvoslására - valljuk be - nem sokan vannak felkészülve, s ha kaphatnak egy jól szocializált kutyát is két kennellel arrébbról, miért is törnék magukat? Ők azok a kutyák, akik őrjöngenek a rácsoknál, akik kuporognak a sarokban, s fel sem néznek az emberre, vagy esetleg már eleve háttal a rácsozatnak fekszenek, hogy ne is lássanak semmit, akik gubbasztva hörögnek, mutogatják a fogukat.
A nyílt területőrzés, védelem, dominancia meglehetősen ijesztő, mert ki szereti, ha az arcába vicsorog egy kutya? Általában azonban ezek a kutyák viszonylag gyorsan megtanulják a rendet, hiszen alapvetően nem félelem vezérelt a viselkedésük, s ha a falkasorrendet sikerül kialakítani, akkor gond nélkül kezelhetők. Sajnos ebben a kategóriában a tacskókról külön meg kell emlékezni, mert náluk a dominancia kezelése örök programot jelent, hiszen mindig, újra és újra be fognak próbálkozni, hogy a falkarangsorban feljebb kerülhessenek, így egy domináns tacskó örökbefogadása mindig tapasztalt gazdit igényel, de ez általában is igaz az erősebb jellemű kutyák esetében. Az ilyen kutyák esetében a sok foglalkozás önmagában nem elég, folyamatosan le kell őket fárasztani mind fizikailag, mind szellemileg, s figyelni kell arra, hogy az emberi kapcsolatokat illetően a kutya mindig érezze, hogy nem ő áll a falkarangsor élén. Mi alapvetően nem hiszünk a fizikai bántalmazásban, de a domináns kutyáknál az erőszak fordítva is elsülhet: agresszióra agresszióval válaszolhatnak. A hozzáértő, határozott üzenetátadás soha nem egyenlő a kutya bántalmazásával!
Tipikus domináns védencünk Szarvasi Döme, a magyar vizsla kan, akit a családja adott a gondozásunkba, mert a kutya morgott a gyerekekre. Megérkezése után hamar kiderült, hogy valószínűleg nem csak a gyerekekre morgott, a kutya egyszerűen megtanulta, hogy a morgás tökéletes módja annak, hogy az legyen, amit ő akar, emellett tele volt felgyülemlett energiával, amit nem tudott levezetni. Döme mostanra, a személyére szabott rehabilitációt követően egy kiszámítható, más kutyákkal megbízható, emberekkel barátságos kutya, akinek a megtanult korlátok visszaadták azt a szabadságát, hogy biztonsággal vihető emberek és kutyák közé is. A rendszeres mozgatásnak köszönhetően nem csak lehiggadt, összeszedettebb lett, hanem gyönyörűen izmolttá vált. Döme nem egy családi kutya, előélete, alaptermészete miatt nem is ajánljuk gyermekek mellé, de egy aktív, sportos párnak vagy egyedülálló embernek remek társa lehetne.
Vannak az apatikus kutyák, akik a megváltozott körülmények hatására teljesen magukba fordulnak, nem keresik a kapcsolatot a külvilággal, s ez az állapot nagyon könnyen megbetegítheti őket. Általában a bezártságot soha nem tapasztalt, illetve a korábban családi körülmények között nevelt, érzékenyebb lelkű kutyák azok, akiket nagyon megvisel, ha rácsok mögé kerülnek. Sokszor a kínos szobatisztaságra való törekvés is hozzájárul az apátiához, hiszen a gyepmesteri telepeken jellemzően nincs sétáltatás, így egy korábban a környezetét tisztán tartó kutya számára az, hogy a saját helyére kell a dolgát intézni az egyik legnagyobb büntetésnek minősül. Ugyanilyen apátiába esnek általában a korábban szabadon, korlátok nélkül élő kerti vagy hajléktalan kutyák is, az ő rehabilitációjuk azonban nehezebb, hiszen náluk általában a kötődés hiánya vagy hiányos volta az, ami nehezíti a kapcsolatteremtést. A felelős örökbeadás egyik feltétele az, hogy az adott kutya képes legyen az emberekhez való kötődésre, ezt pedig a sok foglalkozás, szeretet, odafigyelés egy idő után megteremti, hiszen a kutyáknak alapvetően igénye van a valakihez, mint falkához tartozásra. (Ez alól kivételt képeznek az emberi kapcsolat nélkül felnőtt kutyák, akik a kutyatársaságot fogják mindig is előnyben részesíteni az emberrel szemben, de nagyon ritka az olyan eset, amikor az emberektől teljesen elzárva cseperedik fel valahol egy kutya.)
Az Illatos út egyik kennelében kuporgott egy fekete, golyószemű kutya, aki nálunk a Létra nevet kapta. Nem kommunikált, nem is nagyon tudta, hogy mi történik vele, a mozdulatlanságban látta minden probléma megoldását. Az, hogy fekete volt és kan, tovább csökkentette az esélyeit, így amikor a megmentése mellett döntöttünk, ő volt a legrégebbi bentlakó, ezáltal az altatási listát is ő vezette. Létrának időbe telt, míg elhitte, hogy kennel és kennel között van különbség, de mostanra megtanulta, hogy az emberek jelenléte biztosíték arra, hogy a számára fontos napi séta- és foglalkozás adagot megkaphassa. Fel-alá száguldozik a kennelben - ő jelenleg is tárnoki kennelsorunk lakója - s könyörög a fizikai kapcsolatért. A kutya, aki korábban mindent feladott, újra élvezi az életet. Mi pedig reménykedünk abban, hogy valakinek megakad a szeme ezen a barátságos, alapfokon képzett, könnyen kezelhető kutyán.
A harmadik tipikusan nehéz helyzet, amikor a kutya nem apatikus, viszont retteg, és félelmében morog, esetleg harap, kitámad. A hozzá nem értők számára ez a legkevésbé egyértelmű helyzet, hiszen van egy, fizikai helyzetét tekintve megadó pózban, jellemzően a földön kuporgó kutya, aki viszont akár egy szemkontaktus felvételre morgással vagy vicsorgással reagál. Az ő visszaillesztésük a legnagyobb kihívás, s ha az ember figyelme, higgadtsága egy kicsit is lanyhul, azonnal megtörténhet a baj, ami mindig a kutyára hullik vissza, így az ő rehabilitációjuknál nagyon fontos, hogy minden vele foglalkozó ember csak a saját határait ismerve avatkozzon bele a folyamatba. Ha egy kutya harap, akkor 14 napos kötelező hatósági karantén vár rá, ami egy ilyen kutya számára óriási visszalépés, igazolás arra, ami miatt a harapást, mint egy kommunikációs forrást választotta. Kétféle megközelítéssel lehet az ilyen kutyákat kezelni, az egyik a lassabb, de kisebb kockázatú irány, amikor a kutya tempójában, szépen lassan, napról napra teszi meg az állat és gondozója a szükséges lépéseket. Ennek a módszernek a hátránya a hatalmas időigény mellett, hogy lesznek, lehetnek olyan lépések, amelyeket a kutya magától egyáltalán, soha nem akar majd megtenni, de előnye, hogy kisebb stresszt jelent a kutya számára, így pld. a harapás veszélye lényegesen alacsonyabb. A másik megközelítés sokkal nagyobb stresszet okoz a kutya számára, hiszen rákényszeríti egy nagyobb lépés megtételére, de utána sok-sok pozitív megerősítéssel jutalmazza a kutyát. Ebben az esetben lényegesen gyorsabb eredményeket lehet elérni, de elismerendő, hogy a kutya számára a kezdeti időszakban biztosan nagyon kényelmetlen, hogy a megszokott, kuporgós közegéből az akarata ellenére kimozdítják.
A legszebb példája a fenti típusnak Lénan, a fiatal-felnőtt, alig öt kilós keverék szuka, aki családban nőtt fel, de mivel a számára kényelmetlen helyzetekre odakapással reagált, a családja viszont ezeket a helyzeteket nem kezelte megfelelően, így eljutott odáig, hogy már semmit nem akart valójában maga körül, s mindenre ugatással-harapással válaszolt, ami a megszokott, változatlan életébe változást hozott volna. A családnak sikerült elérnie, hogy Lénan sétáltathatatlanná vált, hogy nem csak az idegeneknek kapott oda, hanem rendszeresen nekik is, hogy Lénan egy törpeterroristává vált. A kennelsorra érkezés első hetét a ház alá kuporodva töltötte, de aztán nem hagytuk tovább a saját világában, akarata ellenére, melynek hangot (és mozdulatokat is) adott, kivettük őt a ház alól, kapott egy hámot és nyakörvet, hogy sétáltatható legyen, s ha minden jól alakul, egy nagyon-nagyon elkötelezett családban folytathatja a rehabilitációját.
Ma, Magyarországon annyi a kóbor, kidobott, altatásra váró kutya, hogy az is megoldható lenne, hogy csak problémamentes vagy viszonylag könnyen orvosolható problémával küzdő egyedeket válasszunk megmentésre, s akkor is ugyanúgy ellátnánk azt, amit önkéntesként vállaltunk. Mi viszont fajtamentőként, illetve kifejezetten esélytelen keverékeket mentő szervezetként nem engedhetjük meg magunknak, hogy hátrahagyunk egy kutyát azért, ahogy viselkedik. Így mindig is lesznek a gondozásunkban olyan kutyák, akiknek rutinosabb, a tapasztalatainkat is meghallgató gazdát keresünk majd, s hisszük, hogy mindannyiuk számára van valahol egy tökéletes család. Mi pedig addig, amíg a tökéletes család megérkezik, mindent megteszünk azért, hogy a kutya megtanulja az emberrel alkotott falka szabályait, s hogy azokat alkalmazva boldog és kiegyensúlyozott életet élhessen.
Oldalak
A FUTRINKA EGYESÜLET ALAP TEVÉKENYSÉGI CSOPORTJÁNAK BEMUTATKOZÓ BLOGJA
2014. március 23., vasárnap
2014. március 2., vasárnap
Tárgyi adománygyűjtés: a család, ahol a holnap sem biztos...
2014. március 23-i frissítés: A család köszöni szépen a sok-sok adományt! Alapvetően mindent kaptak, ami a listán szerepel, így a gyűjtést számukra befejezzük. Köszönjük mindenkinek, aki segített, hogy egy kicsit jobb legyen számukra legalább a tavasz kezdete. Reményeink szerint a mostani segítséggel egy kicsi erőt nyertek ahhoz is, hogy az életüket megpróbálják biztonságosabb alapokra helyezni valamilyen módon, s ebben a hirtelen jött jó idő, a napsütéses órák számának emelkedése is segítségükre lesz.
Igyekszünk a jövőben is odafigyelni embertársainkra, de elsődlegesen továbbra is a kutyák mentését vállaltuk önkéntes feladatunkként, így abban kell helytállnunk. Köszönjük mindenkinek, hogy segített!
--------------------------------------------------------------------------------------------
A Futrinka Egyesület minden évben, általában a karácsonyi időszakban a támogatók, tagok, segítők bevonásával megajándékoz egy-egy szervezetet vagy rászoruló családot. Így kerültünk kapcsolatba Mariannékkal, akik a tavalyi ajándékozás egyik tartós élelmiszert és karácsonyfát kapó, a tárnoki szociális tevékenységet ellátó szakemberek által ajánlott családja voltak. Az első találkozás mindent meghatározott: a téli sötétben kivirágzó arcok a csomag láttán, a gyerekek örömébe csavarodó szülői bizonytalanság, a "jaj, de mi lesz holnapután" kínzó kérdése. Hideg volt, s a családnak nem nagyon volt mivel fűtenie, áram pedig egy jó ideje nem állt már rendelkezésükre, így nem csak világítani, de mosni sem tudtak igazán, a ruhák pedig a nyirkos hidegben inkább dermedtek, mint száradtak.
Igyekszünk a jövőben is odafigyelni embertársainkra, de elsődlegesen továbbra is a kutyák mentését vállaltuk önkéntes feladatunkként, így abban kell helytállnunk. Köszönjük mindenkinek, hogy segített!
--------------------------------------------------------------------------------------------
A Futrinka Egyesület minden évben, általában a karácsonyi időszakban a támogatók, tagok, segítők bevonásával megajándékoz egy-egy szervezetet vagy rászoruló családot. Így kerültünk kapcsolatba Mariannékkal, akik a tavalyi ajándékozás egyik tartós élelmiszert és karácsonyfát kapó, a tárnoki szociális tevékenységet ellátó szakemberek által ajánlott családja voltak. Az első találkozás mindent meghatározott: a téli sötétben kivirágzó arcok a csomag láttán, a gyerekek örömébe csavarodó szülői bizonytalanság, a "jaj, de mi lesz holnapután" kínzó kérdése. Hideg volt, s a családnak nem nagyon volt mivel fűtenie, áram pedig egy jó ideje nem állt már rendelkezésükre, így nem csak világítani, de mosni sem tudtak igazán, a ruhák pedig a nyirkos hidegben inkább dermedtek, mint száradtak.
Mariann és férje kettő gyermeket nevel, de rendszeresen felkeresi őket Mariann első házasságából született legnagyobb lánya is, akit a bíróság az édesapánál helyezett el. Vivi 13 éves, Niki 3 éves, Csabika 8 hónapos. A családfő egy másik, vidéki városban talált munkát, így ő ott él, csak időszakonként látogat haza, a ház körüli dolgok a beteges édesanyára maradtak. Mariannék életében a "semmi sem biztos" az egyetlen biztos pont. A házat, amelyben laknak, a bank árverezi majd, mert a szülők halálát követően a lakáshitel törlesztőrészleteit senki nem tudta fizetni többé. Albérletre nincs pénz, hiszen ruhára, élelemre sem mindig akad. Az anya ebben a reménytelenségben is igyekszik feltartott fejjel vezetni a háztartást, ellátni a gyermekeit, s az utánuk hátramaradt apróságokat összegyűjti, hogy más rászorulókon segíthessen vele. Ha valaki, akkor ő tudja, hogy mennyit jelent egy akár jelentéktelennek tűnő segítség is, hiszen ezeken keresztül bukdácsol az élete. Neki természetes, hogyha valamire már nincs szükségük, azt más megsegítésére felajánlja.
Nekik szeretnénk gyűjteni, mert hisszük, hogy egy picit lehet jobb, lehet könnyebb. Szeretnénk, ha a napi gondokon túl egy kicsit foglalkozhatnának a jövőjük tervezésével, hogy amikor menniük kell, legyen megoldásuk, legyen irány, amerre elindulhatnak. Nem kérünk pénzt, nem is gyűjtünk pénzbeli adományt, bár kétségtelen, hogy ez lenne a legkézenfekvőbb segítség. Tudjuk, hogy azoknak sem nagyon van, akik erre a felhívásunkra segítséget nyújtanak majd Mariannéknak. De azt is tudjuk, hogy minden családban akad ez-az, amit már nem használnak, amire már nincs szükség vagy marad a polcon tartós élelmiszer, amelyből talán nem nagy probléma adni. Meg kellene egy plüss cica is. Az mindenképpen kellene...
Az adományok listája, amelyeknek nagyon örülne a család:
- tartós élelmiszer, bármi és bármennyi,
- tüzifa,
- palackos gáz,
- az áramhiányt egy 95-ös benzinnel működő aggregátorral pótolják, ehhez kellene benzin,
- automata mosógép, centrifugával (kis energiafogyasztású),
- ruhaneműket az alábbi méretek szerint:
Vivi 152-es ruhákat hord és 35-36-os cipőt, jelenleg nincs tornacipője, az lenne az egyik legsürgetőbb,
Niki 104-es méret, de attól felfelé is jöhet minden, mert gyorsan nő, jelenleg 27-es a lába, s nagy szüksége lenne kinti és benti cipőre is,
Csabika 74 cm és efeletti ruháknak örülne,
Mariann L-es női méret, a lába 38-39-es,
- bébiétel,tejpép, tápszer, illetve popsitörlő, pelenka (Csabika jelenleg 9 kg),
- csőrös pohár, cumi, cumisüveg,
- mosópor, öblítő, fürdető és tisztálkodási szerek, tisztítószer,
- ülőbabakocsi (állítható háttámlás),
- etetőszék,
- bébikomp,
- néhány szék, s talán egy asztal is,
- egy nagyobb, gardrób szerű szekrény,
- egy kinyitható kanapé,
- konyhai eszközök: pohár, bögre, fazekak (este ezekben forral az édesanya vizet a fürdéshez),
- lányka bicikli vagy futóbicikli,
- műanyag homokozó és bele homok,
- nyári paplan, polár pokróc,
- játékok: építőkocka, mesekönyvek,
- rajzeszközök: papírok, filc, zsírkréta, színes ceruzák, tollak,
- iskolai füzetek,
- egy serdülő lányos iskolatáska,
- egy "ömlesztve tartó" tolltartó szintén egy serdülő lány számára (nem a bedugós fajta),
- zseblámpa, elemek,
- Nurofen a gyermekek számára, vitaminok,
- kutyaeledel, illetve bolha- és kullancs elleni kezelés, valamint féreghajtó a kutyának, akitől félnek, így megkötve tartják... (nekünk sajnos ezt is nagyon nehéz látnunk, de itt most nem kiemelni akarunk bárkit is a meglévő közegéből, csak segíteni)
Nem új dolgokat kérünk, hanem azokat a dolgokat, amelyekre már nincs szükség, megunt vagy használaton kívüli tárgyként őrizgettük őket céltalanul. Most itt a cél: egy családon segíthetünk velük!
A nagyobb tárgyak szállításában sajnos nem tudunk segíteni, így kérjük, hogy csak olyan ajánljon fel kihúzhatós kanapét vagy gardróbszekrényt, aki a szállításban is tud segíteni. A kisebb dolgokban Budapestről igyekszünk szállítási segítséget nyújtani, de előzetes egyeztetést követően személyesen is átadhatók az adományok a családnak, illetve postai úton is elküldhetők. A család címét e-mail kérésre adjuk csak ki biztonsági okokból - az info@futrinkautca.hu e-mail címre küldött e-mailre válaszul már küldjük is.
Kérjük, hogy aki csak tud, segítsen azzal is, hogy minél több emberhez eljuthasson ez az üzenet. Egy család üzenete, akik segítségre szorulnak. Köszönjük!
(A családdal való kapcsolattartást Haszon Zsu vállalta és végzi, a bejegyzésben szereplő képeket Kovács Szonja készítette.)
2014. március 1., szombat
Sellőhöz méltó változások
Sellő a karcagi gyepmesteri telepről került hozzánk, mint többszörösen esélytelen kutya. Az előző gazdája annyira meg akart tőle szabadulni, hogy miután Sellő megszökött a gyepmesteri telepről, s vélelmezhetően hazament, másnap már újra a kapuhoz láncolva várakozott. Sellő hihetetlen jó természetű, nagyon könnyen kezelhető, szerethető, korosodó kutya, mostanra oltva, chipezve és ivartalanítva várja a számára tökéletes családot. Szerencséjére csak pár napot kellett a kennelsoron töltenie, utána ideiglenes befogadóhoz költözhetett. Az eltelt jópár hét alatt sok-sok változás történt Sellő viselkedésében, életében, így arra kértük a befogadót, hogy írja össze ezek közül a legfontosabbakat.
Sellő ideiglenes befogadójának, Marinának az összefoglalója mindent elmond erről a kutyáról. Ha ezután sem lesz rá egyetlen érdeklődő sem, akkor végképp nem értjük az embereket. Ha valaki viszont úgy érezné, hogy nem tud egy napot sem tovább létezni Sellő nélkül, írjon az info@futrinkautca.hu e-mail címre.
Sellő ideiglenes befogadójának, Marinának az összefoglalója mindent elmond erről a kutyáról. Ha ezután sem lesz rá egyetlen érdeklődő sem, akkor végképp nem értjük az embereket. Ha valaki viszont úgy érezné, hogy nem tud egy napot sem tovább létezni Sellő nélkül, írjon az info@futrinkautca.hu e-mail címre.
Ilyen volt, amikor érkezett: büdi.
Ilyen lett: megfürdettem – szerintem ez lehetett Sellőnek életében az első (két) fürdés. Nem szívesen mászik be, és fél a kádban, de szárítkozás után nagyon vidám és felszabadult, szaladgál és játszik, szóval azt hiszem, kezdi érteni, hogy a fürdés nem olyan szörnyű.
Ilyen volt: nagyon-nagyon kedves, emberért rajongó, szeretetteljes, kifejező.
Ilyen lett: szerencsére nincs változás. Akármilyen rosszkedvűen vagy feszülten jövök haza, tudom, hogy Sellőtől sok-sok puszi és tekergős simulás vár. Ha az asztalnál ülve dolgozom, néha odajön, hogy szorosan mellém üljön, a lábamhoz simuljon, megnyalintsa a kezemet. Azt a gesztust meg, ahogy az ölembe ejti a fejét és rebegteti az ősz pilláit, mintha a filmgyárban tanulta volna.
Ilyen volt: a mozgásmintája eléggé tenyeres-talpas.
Ilyen lett: nem változott. A nagy szeretésben az orral bökdösés néha elcsúszik, összekoppan a fejünk-arcunk. A pacsi sem egy finom lábikó-ajánlat, hanem egy erőteljes mancs előre, akár az arcomba, karmokkal, ami azért tud fájni…Kérdőjel, hogy mondjuk kisgyerekes családban Sellő érezné-e, hogy finomítania kell a mozdulatain, hogy ne sérüljön meg egy kisebb ember.
Ilyen volt: katasztrófa volt, ahogy kirontott előttem minden ajtón.
Ilyen lett: az első dolog, amit eldöntöttem, hogy megtanítok neki: ajtószabály. Azóta is tartjuk, gyakoroljuk: Sellő ajtónyitáskor megáll, én lépek ki elsőnek, ő csak hívásra jöhet utánam.
Ilyen volt: szeparációs szorongó?
Ilyen lett: amikor először elmentem itthonról, hallottam, hogy kaparja az ajtót és felugrál a kilincsre. Alkalmaztam a jól bevált falkavezéres hazajövés / otthonról elmenés szabályokat: hazajövés után öt percig semmi kontaktus a kutyával – ami nem könnyű az örömtől majd széteső Sellővel –, csak később kezdeményezem én a simit, örülést. Otthonról is hasonlóan, felhajtás nélkül megyek el, az utolsó percekben nem foglalkozva Sellővel. Tökéletesen megszokta és érti a rendet; reggel jó látni, ahogy nyugisan a helyére ballag pihenni, miközben készülődöm.
Ilyen volt: megugatta, vadászni próbálta Tekla cicát.
Ilyen lett: megértette, hogy a cica tabu.
Ilyen volt: vidéki csajszi.
Ilyen lett: Sellőnek nem okoz gondot a XIII. kerület sűrűjében lakni. Nem zavarják az autók, teherautók, motorok, bringások, futók, lovasok, a gyerekek és a babakocsik. Simán utazik liftben és lépcsőzik, igaz, a függőfolyosón bizonytalan, inkább a falhoz húzódva közlekedik. Utaztunk már 1-es és 4/6-os villamoson. Az utcán csak a görkorisok zavarják.
Ilyen volt: kijön minden kutyával.
Ilyen lett: nagy vonalakban igen, bár ha egy kisebb kutya agresszióval közelít hozzá, annak visszaszól, plusz volt egy darab összezördülése egy nála nagyobb kutyával. A túl hevesen játszó vagy udvarló kanokat kifarolással és néma állkapocs-csattogtatással küldi el, ami szerintem korrekt.
Ilyen volt: ágyban alvó kutya?
Ilyen lett: az első nálam töltött éjszaka Sellő meglepett azzal, hogy betört a hálóba és megpróbált kimenteni engem a paplan alól. Azóta tisztáztuk, hogy nálam különalvás van, így Sellő éjszaka a cicával van egy térben, én pedig a hálóban alszom.
Ilyen volt: kajakunyeráló.
Ilyen lett: kunyerál, de nem kap, mert kőszívű vagyok. Viszont így jobban tiszteletben tartja, amikor eszem, nem nyomul bele a tányéromba.
Ilyen volt: csendes és szobatiszta.
Ilyen lett: szerencsém van, nincs változás. Néha túláradó örömében vakkant egyet-egyet, de nem dumál fölöslegesen. Ha szokatlan időpontban kell kimennie, okosan, finoman jelzi: leül a bejárati ajtó elé, és ha nem veszem észre azonnal, addig-addig rója a kis köröket és pillantgat az ajtóra és rám, amíg észbekapok.
Ilyen volt: állítólag szökőművész.
Ilyen lett: eddig kétszer próbáltam szabadtéren pórázról elengedni, az eredmény bizony nem volt jó. Sellő mintha teljes személyiségváltozáson ment volna át az elengedés pillanatában: meglódult és ész nélkül futott, mintha menekült volna, vagy óriási sebességgel keresett volna valamit, talán ennivalót. Egész más lett a tartása, a lendülete, az arckifejezése. És abszolút nem hatott rá, hogy hívtam, inkább mintha menekült volna tőlem. Hogy valaki üldözte-e régen, vagy kajáért kellett kajtatnia, nem tudom, de még nyilván sok idő és behívás gyakorlás kell, amíg biztonságosan el tudom engedni a szabadban. (Zárt kutyafuttatón nem történik ugyanez, ott figyel is rám, követ is, és hívásra odajön.)
Ilyen volt: mindent felporszívóz az utcán, amit ehetőnek vél.
Ilyen lett: dolgozom rajta, hogy ne tegye…
Ilyen volt: klasszikus „nem volt vele foglalkozva” kutya
Ilyen lett: Mivel Sellő nagyon-nagyon-nagyon szereti a pocakját, gondoltam, kipróbáljuk a klikkert. Elkezdtük, Sellő nagyon ügyes és fogékony. Az izgő-mozgó természete jól fog jönni egy csomó trükkhöz és ügyességi gyakorlathoz, de azt is látom, hogy a maradj, távolodom/távolodj típusú feladatok lesznek számára a nehezebbek. És nekem is kitartónak kell lennem.
Ilyen volt: fogkrém, kutyának?
Ilyen lett: az esti lefekvés rituálénk: Sellő jön velem a fürdőszobába, és a mosdó alól figyeli, ahogy arcot és fogat mosok. A fogmosást addig-addig néztekíváncsian, amíg egyszer vettem az ujjamra egy pici fogkrémet, és felkentem az ínyére. Vártam, hátha rájön, hogy a fogkrém nem kaja, nem érdemes reménykednie. Sellő picit fintorgott, de nem köpte ki, és azóta is minden este jön, kéri a fogkrémjét…
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)