A FUTRINKA EGYESÜLET ALAP TEVÉKENYSÉGI CSOPORTJÁNAK BEMUTATKOZÓ BLOGJA

A FUTRINKA EGYESÜLET ALAP TEVÉKENYSÉGI CSOPORTJÁNAK BEMUTATKOZÓ BLOGJA

2015. augusztus 12., szerda

Az örökbefogadás menete

Sokszor és sokan felteszik azt a kérdést, hogy na jó, de hogyan lehet örökbefogadni, mi az örökbefogadás menete. Mivel több levélben kell újra és újra leírnunk a kérdésre a választ, röviden mindenki számára hozzáférhető módon összefoglaljuk.

Első lépésként az érdeklődő ír egy bemutatkozó levelet, amely lehet egy konkrét kutyára, vagy általánosságban valamilyen, általa körülhatárolt kutya típusra vonatkozó.
(Az első esetben szeretné örökbefogadni Buksit, a közepes keveréket, a második esetben gyerekbarát, fiatal és aktív, maximum közepes méretű keverék kutyát keres, lehetőség szerint szukát - a példa kedvéért.)

A levelet mi elolvassuk, megválaszoljuk, ha nem pontos vagy nem egyértelmű számunkra az örökbefogadással kapcsolatosan benne megadott információ, további kérdéseket teszünk fel. Az egyeztetés végére tudni fogjuk, hogy az adott érdeklődő megfelelő  jelölt lehet-e az adott kutyának, vagy az adott kutyának nem, de más kutyánknak igen, vagy nem fog tudni tőlünk örökbefogadni. Erre vonatkozóan is visszajelzünk.

Ezt jellemzően, de nem kötelező jelleggel egy látogatás követi, amikor a leendő gazdi elmehet személyesen megismerni az egyezetés alatt lévő kutyát. A látogatáshoz előzetes egyeztetés szükséges, illetve fontos tudni, hogy a kutyáink nem egy helyen látogathatók, különböző panziókban és befogadóknál élnek.

Ha a látogatás sikeres, vagy nem szükséges megvalósítani, s minden paraméter rendben van az örökbeadáshoz, akkor jellemzően már telefonon egyeztet az Egyesület fuvart bonyolító tagja az örökbefogadóval, hogy hová és mikor viheti a kutyát.

Minden esetben mi visszük házhoz védenceinket, hogy lássuk, hogy hová kerülnek. Ha nem megfelelő körülményeket találnunk, vagy a kutya szempontjából nem megfelelő a helyzet a személyes találkozás alapján, a kutyát nem hagyjuk ott, de ilyen minden 500. örökbeadásra jut egy.

Örökbefogadási szerződést kötünk, ebben a tartással kapcsolatos összes fontos kikötést rögzítjük, de azt is, hogyha a kutya mégsem maradhatna bármi miatt, akkor csak hozzánk kerülhet vissza, tovább nem ajándékozható.

Az örökbefogadott kutyákról örömmel fogadjuk és várjuk is a híreket, a kezdeti időszakban sűrűbben, azt követően már csak több havi, évi ütemezéssel, de mindig arra kérjük az örökbefogadókat, hogy tiszteljenek meg minket ezzel.

Ez az általános menet, de vannak különleges szabályok is:

- ha kölyök kutyát adunk örökbe, amíg immunizált nem lesz, addig kérésre sem látogatható a magas fertőzésveszély miatt,
- a kölyök kutyáknál a szerződésben rögzített módon kell folytatni az oltási programot, illetve kötelezően át kell esnie a kutyának 10-12 hónapos kora körül az ivartalanításon,
- idős vagy tudottan beteg, kezelésre szoruló kutyánál a kezelésre vonatkozó szabályokat ismertetjük a gazdával, ezt rögzítjük is, ennek fényéban tudja eldönteni, hogy tudja-e vállalni, vagy sem,
- külföldre partnerszervezeteinken keresztül, vagy örökbefogadási szempontból ellenőrzésre alkalmas örökbefogadóinkon keresztül adunk örökbe.

Az örökbefogadás díjmentes, de adományokból működünk, így minden támogatást megköszönünk. Ha minden örökbefogadó csak egy kis összeggel támogatna minket havi szinten, már sokkal egyszerűbb lenne az életünk, nem kellene azon aggódnunk, hogy miből finanszírozzuk az egyre magasabb, a mentéshez kapcsolódó költségeinket.

Mit tartalmazzon a bemutatkozó levél?

Egyesületünk esélytelen keverékeit, illetve tacskó és tacskó mixeit gondozó csoportjainál nem kérdőívet kérünk az érdeklődőktől, hanem bemutatkozó levelet, amely egy szabad szöveges írás, s ha röviden szeretnénk összefoglalni, hogy mi legyen benne, akkor azt mondanánk: minden, ami a kutya tartása szempontjából lényeges lehet.

Sok örökbefogadó már ez alapján az információ alapján is teljes, rendszerezett, s az örökbefogadást segítő levelet ír, de sajnos még mindig nagyon sokszor egyeztetünk több körben, mert az érdeklődők a "megvan még a kutya" kérdéstől nehezen jutnak el odáig, hogy leírják, hogy hová is szeretnék azt a kutyát. (Nem, telefonon nem tudunk egyeztetni, ezeket éppen azért kérjük írásban, mert már csak azokkal beszélünk személyesen, akik a leírás alapján megfelelőek lehetnek. Egyikünknek sem az állatvédelem a munkája, s egyikünk sem olyan munkát végez, ahol a nap 24 órájában fel tudjuk venni a telefont, s lejegyzeteljük a fontosabb információkat, vagy esetleg a saját költségünkön bonyolítsunk visszahívásokat. Sajnos ez nem fér bele.)

1. A leendő gazdik bemutatkozása

A Futrinka Egyesület nem ad örökbe kutyát úgy, hogy azt a velünk kapcsolatot tartó személy eleve továbbajándékozni tervezi, mindig közvetlenül a leendő gazdikkal állunk kapcsolatban.

Szeretnénk tudni, hogy a leendő gazda általánosságban milyen személyiség, inkább otthonülősebb vagy aktívabb életet élő, hogy van-e kutyás tapasztalata, hogy miért éppen az adott kutyára jelentkezik, vagy milyen típusú kutyát keresne maga mellé, de ide tényleg mindent le lehet írni, amit az ember magával kapcsolatban a kutya viszonylatában is fontosnak tart.

2. A kutya tartásával kapcsolatos információk

A Futrinka Egyesület csak kerti tartásra vagy őrkutyának nem ad örökbe, aki ilyen helyre keres kutyát, tőlünk nem fog tudni örökbefogadni!

Fontos leírni, hogy a kutya
- mennyit lenne egyedül,
- a lakás / ház teljes területét használhatná, vagy dedikált helyiségeket (a garázs nem minősül a "lakásnak")
- tacskók emeletes házba történő örökbefogadása esetén hogy van-e lift a házban, vagy megoldható a kutya ölben le-fel cipelése,
. kölyök kutya esetén az oltási program folytatására és az ivartalanításra vonatkozó vállalás rögzítése,
illetve minden egyéb, amiről a leendő gazdi úgy gondolja, hogy a döntéshez fontos lehet,
- esetleges kutyaiskola-látogatási tervekről információk,
- nyaralás esetén a kutya elhelyezésének kérdésében alkalmazni tervezett megoldások.

3. Egyéb, fontos kapcsolatok - személyes és egyéb állatok

Ha van olyan személy, akivel a kutyának együtt kell még élnie, vagy rendszeresen találkozna vele, őt fontos megemlíteni. Ide tartoznak a
- család gyermekei (életkor szerint, mert egy 8-10 éves gyerek a kutyatartás szempontjából már nem feltétlenül minősül annak, míg egy 1-3 éves nagyon is),
- idősebb személyek,
- mozgásukban akadályozott, ezért bottal vagy egyéb szerkezettel járó személyek, vagy
bárki aki bármi miatt félelmet kelthet a kutyában az állapotához kapcsolódó kisegítők miatt, vagy aki törékenyebb, sérülékenyebb, így a kutyának kell "tekintettel" lenni rá.

4. Technikai dolgok

Ide kerül az, hogy ha ők kerülnének az adott kutyához kiválasztásra, akkor mikortól tudnák fogadni őt, illetve egy telefonszám és egy pontos cím, hogy lássuk, hogy merre kerülne a kutya, s ezt már az egyeztetéseknél is figyelembe tudjuk venni.

Ha ezek benne vannak a bemutatkozó levélben, már maximum csak néhány pontosító kérdésre lehet számítani, hiszen a fenti információk alapján meg tudjuk állapítani, hogy az adott jelentkező és a kiválasztott kutya jó párosítás lennének-e.

A fentiek alapján várjuk szíves bemutatkozó leveleiket gazdára váró védenceinkre az info@futrinkautca.hu e-mail címen.