A FUTRINKA EGYESÜLET ALAP TEVÉKENYSÉGI CSOPORTJÁNAK BEMUTATKOZÓ BLOGJA

A FUTRINKA EGYESÜLET ALAP TEVÉKENYSÉGI CSOPORTJÁNAK BEMUTATKOZÓ BLOGJA

2015. augusztus 12., szerda

Az örökbefogadás menete

Sokszor és sokan felteszik azt a kérdést, hogy na jó, de hogyan lehet örökbefogadni, mi az örökbefogadás menete. Mivel több levélben kell újra és újra leírnunk a kérdésre a választ, röviden mindenki számára hozzáférhető módon összefoglaljuk.

Első lépésként az érdeklődő ír egy bemutatkozó levelet, amely lehet egy konkrét kutyára, vagy általánosságban valamilyen, általa körülhatárolt kutya típusra vonatkozó.
(Az első esetben szeretné örökbefogadni Buksit, a közepes keveréket, a második esetben gyerekbarát, fiatal és aktív, maximum közepes méretű keverék kutyát keres, lehetőség szerint szukát - a példa kedvéért.)

A levelet mi elolvassuk, megválaszoljuk, ha nem pontos vagy nem egyértelmű számunkra az örökbefogadással kapcsolatosan benne megadott információ, további kérdéseket teszünk fel. Az egyeztetés végére tudni fogjuk, hogy az adott érdeklődő megfelelő  jelölt lehet-e az adott kutyának, vagy az adott kutyának nem, de más kutyánknak igen, vagy nem fog tudni tőlünk örökbefogadni. Erre vonatkozóan is visszajelzünk.

Ezt jellemzően, de nem kötelező jelleggel egy látogatás követi, amikor a leendő gazdi elmehet személyesen megismerni az egyezetés alatt lévő kutyát. A látogatáshoz előzetes egyeztetés szükséges, illetve fontos tudni, hogy a kutyáink nem egy helyen látogathatók, különböző panziókban és befogadóknál élnek.

Ha a látogatás sikeres, vagy nem szükséges megvalósítani, s minden paraméter rendben van az örökbeadáshoz, akkor jellemzően már telefonon egyeztet az Egyesület fuvart bonyolító tagja az örökbefogadóval, hogy hová és mikor viheti a kutyát.

Minden esetben mi visszük házhoz védenceinket, hogy lássuk, hogy hová kerülnek. Ha nem megfelelő körülményeket találnunk, vagy a kutya szempontjából nem megfelelő a helyzet a személyes találkozás alapján, a kutyát nem hagyjuk ott, de ilyen minden 500. örökbeadásra jut egy.

Örökbefogadási szerződést kötünk, ebben a tartással kapcsolatos összes fontos kikötést rögzítjük, de azt is, hogyha a kutya mégsem maradhatna bármi miatt, akkor csak hozzánk kerülhet vissza, tovább nem ajándékozható.

Az örökbefogadott kutyákról örömmel fogadjuk és várjuk is a híreket, a kezdeti időszakban sűrűbben, azt követően már csak több havi, évi ütemezéssel, de mindig arra kérjük az örökbefogadókat, hogy tiszteljenek meg minket ezzel.

Ez az általános menet, de vannak különleges szabályok is:

- ha kölyök kutyát adunk örökbe, amíg immunizált nem lesz, addig kérésre sem látogatható a magas fertőzésveszély miatt,
- a kölyök kutyáknál a szerződésben rögzített módon kell folytatni az oltási programot, illetve kötelezően át kell esnie a kutyának 10-12 hónapos kora körül az ivartalanításon,
- idős vagy tudottan beteg, kezelésre szoruló kutyánál a kezelésre vonatkozó szabályokat ismertetjük a gazdával, ezt rögzítjük is, ennek fényéban tudja eldönteni, hogy tudja-e vállalni, vagy sem,
- külföldre partnerszervezeteinken keresztül, vagy örökbefogadási szempontból ellenőrzésre alkalmas örökbefogadóinkon keresztül adunk örökbe.

Az örökbefogadás díjmentes, de adományokból működünk, így minden támogatást megköszönünk. Ha minden örökbefogadó csak egy kis összeggel támogatna minket havi szinten, már sokkal egyszerűbb lenne az életünk, nem kellene azon aggódnunk, hogy miből finanszírozzuk az egyre magasabb, a mentéshez kapcsolódó költségeinket.

Mit tartalmazzon a bemutatkozó levél?

Egyesületünk esélytelen keverékeit, illetve tacskó és tacskó mixeit gondozó csoportjainál nem kérdőívet kérünk az érdeklődőktől, hanem bemutatkozó levelet, amely egy szabad szöveges írás, s ha röviden szeretnénk összefoglalni, hogy mi legyen benne, akkor azt mondanánk: minden, ami a kutya tartása szempontjából lényeges lehet.

Sok örökbefogadó már ez alapján az információ alapján is teljes, rendszerezett, s az örökbefogadást segítő levelet ír, de sajnos még mindig nagyon sokszor egyeztetünk több körben, mert az érdeklődők a "megvan még a kutya" kérdéstől nehezen jutnak el odáig, hogy leírják, hogy hová is szeretnék azt a kutyát. (Nem, telefonon nem tudunk egyeztetni, ezeket éppen azért kérjük írásban, mert már csak azokkal beszélünk személyesen, akik a leírás alapján megfelelőek lehetnek. Egyikünknek sem az állatvédelem a munkája, s egyikünk sem olyan munkát végez, ahol a nap 24 órájában fel tudjuk venni a telefont, s lejegyzeteljük a fontosabb információkat, vagy esetleg a saját költségünkön bonyolítsunk visszahívásokat. Sajnos ez nem fér bele.)

1. A leendő gazdik bemutatkozása

A Futrinka Egyesület nem ad örökbe kutyát úgy, hogy azt a velünk kapcsolatot tartó személy eleve továbbajándékozni tervezi, mindig közvetlenül a leendő gazdikkal állunk kapcsolatban.

Szeretnénk tudni, hogy a leendő gazda általánosságban milyen személyiség, inkább otthonülősebb vagy aktívabb életet élő, hogy van-e kutyás tapasztalata, hogy miért éppen az adott kutyára jelentkezik, vagy milyen típusú kutyát keresne maga mellé, de ide tényleg mindent le lehet írni, amit az ember magával kapcsolatban a kutya viszonylatában is fontosnak tart.

2. A kutya tartásával kapcsolatos információk

A Futrinka Egyesület csak kerti tartásra vagy őrkutyának nem ad örökbe, aki ilyen helyre keres kutyát, tőlünk nem fog tudni örökbefogadni!

Fontos leírni, hogy a kutya
- mennyit lenne egyedül,
- a lakás / ház teljes területét használhatná, vagy dedikált helyiségeket (a garázs nem minősül a "lakásnak")
- tacskók emeletes házba történő örökbefogadása esetén hogy van-e lift a házban, vagy megoldható a kutya ölben le-fel cipelése,
. kölyök kutya esetén az oltási program folytatására és az ivartalanításra vonatkozó vállalás rögzítése,
illetve minden egyéb, amiről a leendő gazdi úgy gondolja, hogy a döntéshez fontos lehet,
- esetleges kutyaiskola-látogatási tervekről információk,
- nyaralás esetén a kutya elhelyezésének kérdésében alkalmazni tervezett megoldások.

3. Egyéb, fontos kapcsolatok - személyes és egyéb állatok

Ha van olyan személy, akivel a kutyának együtt kell még élnie, vagy rendszeresen találkozna vele, őt fontos megemlíteni. Ide tartoznak a
- család gyermekei (életkor szerint, mert egy 8-10 éves gyerek a kutyatartás szempontjából már nem feltétlenül minősül annak, míg egy 1-3 éves nagyon is),
- idősebb személyek,
- mozgásukban akadályozott, ezért bottal vagy egyéb szerkezettel járó személyek, vagy
bárki aki bármi miatt félelmet kelthet a kutyában az állapotához kapcsolódó kisegítők miatt, vagy aki törékenyebb, sérülékenyebb, így a kutyának kell "tekintettel" lenni rá.

4. Technikai dolgok

Ide kerül az, hogy ha ők kerülnének az adott kutyához kiválasztásra, akkor mikortól tudnák fogadni őt, illetve egy telefonszám és egy pontos cím, hogy lássuk, hogy merre kerülne a kutya, s ezt már az egyeztetéseknél is figyelembe tudjuk venni.

Ha ezek benne vannak a bemutatkozó levélben, már maximum csak néhány pontosító kérdésre lehet számítani, hiszen a fenti információk alapján meg tudjuk állapítani, hogy az adott jelentkező és a kiválasztott kutya jó párosítás lennének-e.

A fentiek alapján várjuk szíves bemutatkozó leveleiket gazdára váró védenceinkre az info@futrinkautca.hu e-mail címen.


2015. május 16., szombat

Beni G. nem egy pöcsös legény...

Szó szerint nem az, mert sajnos egy daganatos elváltozás miatt le kellett operálni a kukiját, s "lányosítva" lett: egy műtéttel a húgycső a korábbi kimenet helyett a végbélnyílás alá került, így most Beni úgy pisil, mintha szuka kutya lenne. De a története nem itt kezdődik, s reményeink szerint nem is ez az a pont, ahol végetér.

A válás, mint kutyaprobléma generáló aktus

Beni G. egy válási árva. Nem ő az első, nem is ő az utolsó, akit egy kapcsolat megromlásakor egyik fél sem akar ezért vagy azért, s ami közösen közös felelősséget jelentett, az a szétválás után "senki kutyájává"válik, oldja meg, aki akarja. Beni G. is így járt, egyik fél sem küzdött érte, egyik fél sem szerette eléggé ahhoz, hogy önálló életébe magával vigye. Ami ennek az idős gordon szetternek valójában a szerencséjét is jelentette, merthogy korábban láncon élt, s ebből fakadóan nem is nagyon sikerült barátságosra szocializálódnia.

A harapós gordon szetter

A szetterekről él az emberekben egy kép: kedves, végtelenül barátságos, lelkes, aktív, de nem hiperaktív, könnyen kezelhető kutyák. Beni G. nem egészen ilyen, s bár nagyon-nagyon sokat változott, finomodott a sok-sok foglalkozás hatására, soha nem lesz kisgyerekek vagy idős emberek mellé nyugodt szívvel ajánlható kutya. Beni G. harapásai leginkább két tőről fakadtak: az egyik esetben olyan dolgot akart valaki rákényszeríteni, amit ő nem szeretett volna - mint pld. egy fürdetés, más irányba sétálás, a másik esetben pedig egész egyszerűen őt zavarta valami vagy valaki - a helyét féltette, nem akarta, hogy az adott ember a közelébe menjen stb. Ezekben az esetekben Beni G. harapott. Odakapott, de nem csak jelzés értékkel, hanem lendületesen és károkat okozó módon. Mostanra ezek a dolgai azért sokat változtak, de így is csak rutinos gazda mellé mernénk őt kihelyezni.

Más kutyákkal való viszony

Érkezésekor ez sem volt mindenféle gond nélkül való, de mostanra minden más kutyával szépen kijön, összeszoktatható. Nem szereti, ha a fején ugrálnak, így hiperaktív kutyatárs mellé nem lenne tökéletes, s azért ő is válogat a szimpátiát illetően, de egy stabil, közepes-nagy termetű szuka kutya mellé bátran bevállalható lenne.

A kor és az egészségi állapot

Beni lassan tíz éves, így benne van a korban, de a szetterek általában szerencsére sokáig élnek, így előtte is lehet még jópár boldog év. Sajnos korábban a hasüregben és a péniszén daganatot találtak, így egy komoly operáción esett át, ennek eredőjeként lett megjelenését és területi elhelyezkedését illetően "álszuka" kutya. A vizelete rendben tartása és a bakteriális fertőzések megelőzőse érdekében kúraszerűen D-mannose port és tőzegáfonyát szed, ez havi szintre vetítve hozzávetőlegesen 4-5.000 Ft-nyi extra kiadást jelent. Ezen kívül nem igényel jelenleg más kezelést vagy beavatkozást, jó egészségi állapotnak örvend.

Az örökbefogadása

Nagyon szeretnénk Beni számára egy elkötelezett, türelmes és hozzáértő családot találni, akik sokat kirándulnak, aktív életet élnek, de a kutya is része a családjuknak, viszont tiszteletben tartják a kutya határait, személyes terét. Benti tartással, ellenőrzötten fogadható örökbe Beni is, mint minden más védencünk, kertes házas tartás esetén is be kell engedni a házba, egyedül, felügyelet nélkül nem is tartózkodhat az udvaron.

Ha valaki szeretné őt magához venni, az info@futrinkautca.hu e-mail címen jelentkezhet.

Nem vagyok jó kutyás...

Nem vagyok jó kutyás. Vannak dolgok, amiket első perctől nem tudok megbocsátani a kutyáimnak. Azt méghozzá, hogy az ő életük rövidebbre van szabva, és végig kell velük élnek a megöregedésüket és a távozásukat. Dühös vagyok az első ősz szőrszálakra, mikor először tudatosul bennem, hogy homályosul a szemük, mikor először jajdulnak fel egy rosszabb mozdulatnál, mikor először veszem észre, hogy nehezebben tápászkodnak fel reggelente. És a legjobban azt, amikor minden nap emlékeztetnem kell magam arra, hogy nem szabad lemaradni önzőségből arról, ha meg kell hozni a legeslegfájdalmasabb döntést. Hosszú hetek óta nézem töprengve arany, öreg Katicámat. Nagyon-nagyon öreg. Felemészti lassan az oldalán növekvő hatalmas tumor. Ami gyorsabb ütemben növekszik, mint ahogy ő lassan, de biztosan fogy el. Az étvágya hullámzó. Van, hogy rá sem néz az ételére, de van, amikor jóízűen befalja az utolsó falatig és ha mozgást érez maga körül, akkor rekedten morogva jelzi, hogy kész megküzdeni bárkivel, aki a tányérja felé szimatol. De fogy, csipőcsontja, lapodkája már tapintható, holott ő mindig is duci kutya volt, mióta ismerem. Keveset időz a kertben, hamar elfárad, botorkálva, sántikálva kerl egyet, aztán pihen. Az 5 lépcsőfok előtt hosszú percekig álldogál, mire elég erősnek érzi magát ahhoz, hogy lebírkózza ezt az akadályt. Nem hagyja, hogy segítsek, gyűlöli. Én meg dühöngök, nem csak azon, hogy megöregedett, hanem mert a segítséget is így elutasítja. Rigolyás, egyetlen helyen szeret csak aludni, és ha azt valaki más befoglalja, akkor szemrehányóan álldogál bármeddig, míg a másikat el nem paterolom onnan. Ha nem veszem észre időben, akkor lelkiismeret-furdalásom van szegény öreg miatt. Dühítő. Ha nagyon mélyen alszik, akkor bizony maga alá pisil, és mérges vagyok magamra, ha emiatt átfut rajtam a bosszúság és dohogok, pedig Katica már tök süket, úgysem hallja. Utálom azt, amikor rápillantik és meredten nézem másodpercekig, hogy lélegzik-e még. Idegesít, mikor rá kell szólnom a többiekre, hogy óvatosan játsszanak, ne sodorják el. Utálom, hogy megöregszenek, és hogy már nem éveket, heteket, hanem csak napokat és perceket számolok. Kurva kutyák. frown hangulatjel

Odanyúlok, hogy megsimogassam, a kezem után kap. Összeszorult szívvel mosolygok rajta: látása alig, szaglása szinte semmi, percekkel ezelőtt kapott egy falat sonkát, mert húsvét van, azt hitte, hogy most is azt nyújtok neki. Kurva kutya.heart hangulatjel

 -------------------------------------------------------------------------------meggyes írása -----------------

Katicát a paksi menhelyről vette magához a szerző. Katica hosszú-hosszú éveket húzott le több tucat kutyával együtt, soha nem tűnt fiatalnak, de más állatvédő szervezetnek az ottani menhely vezetője nem adta ki, örökbefogadni meg nem nagyon akarta senki. Szerencséje volt, mert megtudhatta, hogy milyen egy igazi családban élni. Szerencséje volt, mert meggyes nagyon szerette, s a lehető legjobb életet biztosította számára úgy, hogy Katica azért nem volt tökéletesen problémamentes kutya soha.

2015. január 4., vasárnap

A kinti tartás is ugyanolyan jó - miért nem adtok így örökbe?

Gamandor is családtag szeretne lenni
Az egyszerű válasz: mert ez ellenkezik az Egyesület örökbeadási protokolljával. Ami igaz is, de általában azokat, akik ezzel a kérdéssel támadólag nekünk ugranak, ez nem nyugtatja meg, sőt! Sokszor olvastuk már, hogy miféle állatkínzók vagyunk, mert nem adunk oda csak kerti tartásra egy-egy kutyát, de mi inkább leszünk "állatkínzók", mintsem bármelyik védencünk számára rosszabbat adjunk, mint amit adhatnánk. S bár alapvetésként azt gondoljuk, hogy aki nem tudja elfogadni az örökbeadási feltételeinket, az ne tőlünk akarjon kutyát, igyekszünk összefoglalni, hogy miért született meg alakulásunkkor ez a döntés.

Mi szól a csak kerti tartás ellen - avagy miért döntöttünk alakulásunkkor úgy, hogy csak benti tartással adunk örökbe?


A biztonságos falka

Amikor egy kutya együtt él a saját gazdáival, egy szoros, egymásra utalt csoportot, ha úgy tetszik, falkát alkotnak, amelynek a kutya is szorosan részét képezi, s pontosan tudja, hogy ő oda tartozik, s hogy a hierarchiában hol helyezkedik el. A kutya megtanul kötődni, s érzelmileg is kapcsolódik az őt örökbefogadókhoz amellett, hogy megtanulja az együttélés szabályait. Tapasztalataink szerint továbbá nem csak a kutya kötődik jobban, hanem az örökbefogadók is szorosabb érzelmi köteléket alakítanak ki a kutyával, ha a hajlékukat és nem csak a kertjüket osztják meg vele, így sokkal természetesebb a napi séta, az együtt kirándulás és minden ilyesmi. A kerti kutyák hamar megtanulják, hogy "most túl hideg van" ahhoz, hogy a gazdi foglalkozzon velük, vagy túlságosan esik az eső, vagy túl koszos a kutya bundája ahhoz, hogy a gazdi a kutya közelében akarjon tartózkodni. A távolságtartás pedig a vágyat fokozza, így a kutya ugrál, lelkesedik, figyelmet követel, ami csak rosszabbá teszi a helyzetet, hiszen "jaj, koszos a mancsod, ne ugráld össze a ruhám". A benti tartás tehát a valahová tartozást és az érzelmi köteléket, biztonságos adja meg a korábban nélkülöző kutya számára, mi pedig ezt elengedhetetlennek tartjuk.

A rövid szőr nem melegít, a test fűtése rendkívüli energiát igényel a kutyától
A biztonságos elhelyezés

A kutyák az örökbefogadásukat követően nem kötődnek azonnal, illetve vannak szökésre hajlamosabb kutyák is, akiket vonz a külvilág, így nincs az a kert, ahonnan ne tudná egy szökni akaró kutya megtalálni az utat kifelé: akár a kerítésen át, akár alatta. Mi nem azért mentjük meg ezeket a kutyákat, hogy utána egy autó alatt végezzék, vagy örökre elvesszenek, nem szeretnénk megadni a véletlen esélyt sem, hogy el tudjanak szökni, mert felügyelet nélkül maradnak egy nyitott területen. Emellett ezeknek a kutyáknak ez előélete sem ismert, így nem tudjuk, hogyan reagálnak egy hirtelen viharra vagy ha valaki petárdát dob az udvarba, vagy csak valami nagy robajjal jár - könnyen megriadhatnak, s egy pánikba esett kutya menekül, a kertből pedig kifelé vezet az út. Emellett sajnos meg kell emlékezni a rosszindulatú szomszédokról, akik feljelentik a gazdit, ha a kutya ugat, márpedig a kertben tartott kutyák többsége előbb-utóbb őrzi a területét, s az ugatással jár. Egy kertbe bármit be lehet dobni, így nem lehet kizárni azt sem, hogy valaki méreggel akarjon bosszút állni a kedvencünkön, illetve ha valaki egy ivaros szaporítós alanyt gondol felfedezni valahol, akár el is lophatja. Nem, ennek nem szeretnénk egyik kutyánkat sem kitenni: még a kennelben élő kutyáink sem maradnak soha felügyelet nélkül a kifutón, amikor nincs velük ember, biztonságosan zárt helyen vannak, ahonnan nem tudnak megszökni.

Elhanyagolt szőrzet - a kertbe ez is jó lesz?
A kert emellett túlságosan kiteszi a kutyát az időjárásnak, ha esik, ő ázik, ha hideg van, ő óhatatlanul ki van téve ennek, hiszen hiába a fűtött kutyaház, attól ő még kimozog onnan, így pedig az olyan betegségeknek is nagyobb az előfordulási esélye, mint a felfázásos betegségek, illetve a későbbiekben az ízületi betegségek. Emellett a hosszabb szőrű kutyák esetében a csak kerti tartás sokszor az elhanyagolt szőrzetet is eredményezi, hiszen miért trimmeltetné meg valaki a kutyáját, ha úgyis a kertben van.

Mivel Egyesületünk olyan kutyafajtákat is ment, amelyek hajlamosak a szabadtéri alkotásra, így a kert is veszélybe kerülhet, hiszen aki látott már egy óriás lyukakat ásó tacskót, az tudja, hogy mellettük egy kert az nem marad sokáig kert amúgy sem, de a lyukak tökéletesek a kerítés alatti szökés előkészítéséhez is.

Még a hangulatváltozás is azonnal észlelhető
A biztonságos élet

Akivel együtt élünk, aki ott van mellettünk a lakásban, annak ismerjük minden rezdülését, mozdulatát, még az illatát is, így ha valami "elromlik", sokkal előbb észrevesszük, mintha csak egy buksi simogatás erejéig találkozunk a kutyánkkal. A bent tartott kutyák esetében bármilyen betegség vagy sérülés sokkal gyorsabban kiderül, s ez adott esetben az életüket is jelentheti.

Röviden tehát ezek az érvek, de valójában nem kell érvelnünk. Szeretnénk, ha mindenki megértene, egyetértene, s elfogadná ezt. Nincs az a kutya, akit mi egy kertben szeretnénk látni, s bár ezerszer is leírhatja akárki, hogy a kertben is milyen boldogak a kutyák, sőt, még boldogabbak, mint egy lakásba zárva, mi hiszünk abban, hogy egy rendesen lemozgatott, sok-sok ingernek kitett, de bent tartott kutya boldogabb.

Aki tehát tőlünk szeretne örökbefogadni, az elfogadja, hogy a kutya társ, s mint olyan, a lakásban a helye ott, ahol a gazdinak is. (Ez nem jelenti természetesen azt, hogy egy ágyban is kell aludni velük, ilyen előírásunk nincs. A legtöbbször ez valahogy mégis így alakul, de nem az előírásaink miatt.)

Végezetül: mi nem mondjuk azt, hogy aki kinn tartja a kutyáját, az egyben biztosan rossz gazdi is, ezt mi nem ítéljük meg, mint ahogy azt sem, hogy több szervezet ad kerti tartásra is örökbe kutyát, illetve sok helyen nem is ellenőrzik, hogy hová kerül a kutya (így mondjuk akár egy lánc végén is kiköthet), ez az ő dolguk. Nem szeretnénk magunkat összehasonlítani másokkal, mert az ő szabályaikat ők alkották meg, a mi szabályainkat pedig mi. És az örökbeadásainknál nem az ő, hanem a saját szabályainkra vagyunk tekintettel, erre kérünk tehát mindenkit, aki valamelyik kutyánk befogadására jelentkezik. Köszönjük!

Hektor ideiglenes befogadóinál most is lakásban él

 

2015. január 2., péntek

Legalább egy meleg, biztonságos átmeneti családot!

Minden kutyánknak szeretnénk szerető, meleg otthont találni, leginkább véglegeset, de amíg az örökbefogadó család befut, egy ideiglenes befogadó család is hatalmas lehetőséget jelentene számukra, hiszen... Hiszen mindegyik kutyának igénye, hogy családban élhessen, illetve igénye az is, hogy megtanuljon, megtapasztaljon olyan dolgokat, amelyeket csak egy családban tehet meg, mi pedig így többet megtudhatunk az adott kutyáról, ami az örökbeadhatóságát is jelentősen javíthatja. Aztán vannak még olyan praktikus dolgok is, mint a rendszeres orvoshoz járás biztosítása, egy-egy műtét utáni biztonságos lábadozás...

Mit vállal az ideiglenes befogadó?

Az ideiglenes befogadó, ahogy a neve is mutatja, nem végleges gazda, hanem egy-egy kutya átmeneti gondozását vállalja, ami jó esetben a kutya gazdára találásáig tartó időszakot jelenti. Ez az időszak eltérő lehet, de az esélytelen keverékeknél célszerű hosszabb idővel számolni, hiszen ezekért a kutyákért általában nincs tolongás. Az ideiglenes befogadó segít a kutyák szocializációjában, sétáltatja, szeretgeti, szobatisztaságra szoktatja, megismeri a kutyát, hogy ezzel növekedjenek a gazdisodási esélyei. Ha meg tudja oldani, biztosítja az orvoshoz való eljuttatását, amennyiben erre szükség van. Ha a befogadó igényli, az egyesület biztosítja a kutyák tápját, parazitamentesítő szereit is, de az állatorvosi költségek mindenképpen minket terhelnek.

Örökbefogadhatja-e a nála lévő kutyát az ideiglenes befogadó?

Többször előfordul, hogy valaki nem tervezett, csak átmeneti otthont biztosítani egy-egy kutyának, de aztán becsap a szerelem, s a kutya marad. Az ideiglenes befogadóknak van lehetőségük örökbefogadni a náluk lévő kutyát, de figyelembe kell venniük, hogy csak a kutya hozzájuk kerülésének első két hetében van elsőbbségük minden más érdeklődővel szemben, utána már, ha valakit ellenőriz az Egyesület vagy valamelyik külföldi partnere, s az ellenőrzés sikeres, akkor a kutya elköltözik. Természetesen amíg nincs érdeklődő, addig az örökbefogadás bármikor meg tud történni.

Kik azok, akik most kiemelten keresnének átmeneti családot és miért?

Minden kutyánk, aki a kennelsoron vagy fizetős panziós helyen él, örülne, ha ideiglenes befogadóhoz költözhetne, s örülnénk mi is, hiszen ezzel a havi többszázezer forintot kitevő panziós költségeink csökkenhetnének amellett, hogy a kutyáink családokba költözhetnének, mégha átmenetileg is. A felszabaduló források pedig újabb segítséget, lehetőséget jelentenek egy másik rászoruló számára. Tudjuk azonban, hogy az általunk mentett kutyák (és macskák) nem abból a kategóriából kerülnek ki, akikért nagy a tolakodás, hiszen kifejezetten az esélytelenek közül válogatunk, így ideiglenes befogadókat találni éppen olyan nehéz, mint végleges gazdikat. De nem adjuk fel, mert egyszer sikerülnie kell.

Ha valaki jelentkezne valamelyik kutyára gazdiként (de jó is lenne!) vagy ideiglenes befogadóként, az info@futrinkautca.hu e-mail címen teheti meg. Elsődlegesen Budapestről és Pest megyéből várjuk a jelentkezőket hogy az esetleges állatorvosi fuvarokat meg lehessen oldani. Köszönjük!

Vakolat egy felnőtt, kis-közepes termetű, hosszabb szőrű keverék kan, aki a kisvárdai menhelyről érkezik, az oltási programját már megkezdtük. Jelenleg több kutyával van egy kennelben, mindenkivel jól kijön, az emberekkel is barátságos, nyitott kiskutya. Valószínűleg árnyékokat érzékel, de érkezését követően vár rá egy szemészeti vizsgálat, ahová el kellene majd jutnia, s ebben nagy segítség lenne, ha tudna segíteni a leendő ideiglenes befogadó, mint ahogy a szemész orvos által javasolt kezelés biztosítására is, ha van egyáltalán kezelés. Vár majd még rá néhány általános orvosi beavatkozás is, mint a chipezés, az oltási program folytatása, szívféreg-teszt és ivartalanítás, de ezeket mind-mind egyeztetjük a leendő átmeneti otthonával.

Bangócs egy felnőtt angol buldog keverék szuka, aki szintén a kisvárdai menhelyről érkezik, az ő oltási programját is megkezdtük. Ő nem jön ki sajnos más kutyákkal, vagyis ideig-óráig igen, de utána, ki tudja miért, már nem viseli el őket, a társát sajnos a kennelben egy éjszaka során megölte - lehetett szándékos vagy baleset is, de mivel megtörtént, Bangócs egyedüli kutyának ajánlott azzal, hogy az utcán valószínűleg soha nem lesz gondja más kutyákkal. Eddig valószínűleg szaporítós kutya volt, elég leharcolt szegényke. Emberekkel végtelenül kedves, úgy csóválja a fenekét, hogy majdnem szétesik. Az oltási programját kell folytatni, vár rá egy chipezés, illetve egy szívféreg-teszt, illetve egy ivartalanítás.

Pejva egy felnőtt staffordshire terrier keverék szuka, akit egy út mellett tettek ki, s aki szorgalmasan várta, hogy majd érte menjenek, de ez nem történt meg... Ki hitte volna rajta kívül...? Pejva egy végtelenül barátságos, ragaszkodó kutya, aki szaporítós múlttal rendelkezhetett. Más kutyákkal egyelőre nem teszteltük, s elsődlegesen egyedüli kutyának javasolnánk őt. Az oltási programját kell folytatni, illetve egy szívféreg-tesztje hiányzik. Az ivartalanításon már átesett, de majd a varratszedést meg kell oldani. Pejva karanténjában az egri Állatokat Védjük Együtt csapata segít.

Lujzi egy 8-9 év körüli bullmasztiff szuka, aki több, mint egy éve van a gondozásunkba, s aki egy fizetős panziós helyen él, de nagyon szeretne egy kényelmes, meleg, családi otthont magának. Sajnos ő más kutyákkal nem jön ki, így egyedüli kutyának ajánlott kizárólag. Az emberekkel, a gyerekeket is beleértve végtelenül barátságos, nagyon élvezi és szereti az emberek társaságát. Pórázon szépen sétál, autózni is tud, egyértelműen volt gyerekszobája. Az éves oltásait kell csak ismételni, más tennivaló nincs vele.

Sodó egy felnőtt, nagyobb termetű keverék kan, akinek rendkívül rövid a szőre, így a tárnoki kennelsoron meglehetősen fázik, ami folyamatos súlyvesztésben is megjelenik. Sodó egy határozottabb kutya, így egy hozzáértő ideiglenes befogadót keresne, aki sokat foglalkozik vele, s akit el tud fogadni "felettesének". Más kutyákkal nem jön ki, így egyedüli kutyaként költözne, ha valaki vállalja. Ha összeszedné magát, akkor egy 40 kg körüli, csupa izom szépség lehetne, de most nagyon sovány. Az éves oltásait kell csak ismételni, más tennivaló nincs vele.

Pisze egy fiatal-felnőtt, közepes termetű keverék szuka, akinek még soha nem volt gazdája, egy menhelyen nőtt fel, mi onnan vettük át. Szépen megtanult pórázon sétálni, s számtalan számára új, s ebből fakadóan veszélyesnek minősülő dologgal megismerkedett már, de a félelmei most is megvannak, így egy hozzáértő, türelmes ideiglenes befogadó lenne számára ideális. Akiket nem ismer, azokkal nagyon visszafogott, kerüli is őket, de akiket ismer, azokkal játékos. Imádja a vizet,a  pancsolás a mindene. A pórázról nem elengedhető még kutyafuttatóban sem, mert utána bármitől képes pánikba esni, s akkor nem lehet begyűjteni. Szeretnénk neki megmutatni, hogy milyen családban élni, s biztosítani, hogy megtanulhassa a lakásban élés szabályait. Nála kisebb termetű, elsődlegesen kan kutyák mellé mehet. A nála nagyobbaktól fél, a szukákkal dominanciára hajlamos. Az éves oltásait kell csak ismételni, más tennivaló nincs vele.

Gamandor több, mint egy éve a kennelsorunk lakója. A barátságos óriás ezalatt az idő alatt megtanulta, hogy az emberekkel megéri együttműködni, kétszer is járt kutyaiskolába, így tud pórázon sétálni, illetve ismeri az alapvető vezényszavakat. Néha hajlamos túlpörögni, de ez is kezelhető. Nagyon szeretetigényes, érdeklődő kutya. Szuka kutyákkal összeszoktatható, de a termete miatt kistestű szuka mellé nem ajánljuk. Kanokkal nem jön ki. Valószínűleg soha nem élt még lakásban, ezért is, no, meg a rövid szőre miatt is szeretnénk találni számára egy átmeneti befogadó családot. Az éves oltásait kell csak ismételni, más tennivaló nincs vele.

Gipsz szintén a kennelsoron él, s neki azért kellene egy befogadó, mert rá viszont még sok orvosi vizsgálat vár... A bal mellső lábát nem használja, a korábbi információ az volt, hogy egy autó roncsolta a mancsát, de aztán kiderült, hogy a vállában van egy légpuska lövedék, valószínűleg az okozott olyan neurológiai károsodást, amely miatt a mancsában az inak görcsbe húzódtak, s mostanra már az ujjai sem egészségesek. Vár rá egy neurológiai vizsgálat, hogy tudunk-e még valamit tenni a lövedékkel, illetve utána valószínűleg speciális torna és/vagy kutyaúszás is, ahová rendszeresen el kell jutnia. Gipsz jól kijön más kutyákkal, az emberekkel is barátságos, de félénk, nehezebben oldódik fel, s valószínűleg még nem nagyon volt tapasztalata jó emberekkel sem, nemhogy egy igazi gazdival. Ráérősebb, autóval rendelkező befogadót szeretnénk számára találni. 

Beni G. valójában kakukktojás, mert ő most is benti tartással él egy költségtérítéses helyen, de az ő esetében azért szeretnénk egy ideiglenes befogadót találni, hogy megismerjük a viselkedését akkor, ha nincsenek körülötte más kutyák, mert bár alapvetően kijön velük, de nem igényli a társaságukat, mint ahogy alapvetően az emberét sem, s ha valami nem tetszik neki, odakaphat, haraphat, így csak rutinos befogadó jöhet szóba, idősebb emberek vagy gyerekek mellé nem mehet. Beni egy 9 éves gordon szetter, aki egy válás miatt került hozzánk, de korábban láncon tartották, így nem sokat tanult az emberekkel való kommunikációról sem...

Kérjük, hogyha valaki valamelyik kutyánkat, akár a fentieket, akár valamelyik "könnyebb esetet" vállalni tudná, jelentkezzen az info@futrinkautca.hu e-mail címen.

Az utóbbi időben azonban sajnos több olyan jelentkezőbe is belefutottunk, akik egy nap után bedobták a törölközőt, mondván: mégsem készültek fel egy kutyával kapcsolatos dolgokra, s ilyenkor nekünk teremtődik egy nem várt feladat: elhelyezni valahová a kutyát, ami nem visszalépés számára. Ez pedig jellemzően nem egyszerű. Így kérjük, hogy aki jelentkezik, alaposan gondolja végig, hogy képes-e egy sokszor nem egyszerű, adott esetben problémák sorát felvonultató kutyával megosztani több hétig, akár hónapig a lakását, életét, s csak akkor írjon, ha erre igen a válasz. A kutyák nem tárgyak, nem tudjuk őket ide-oda dobálni. Köszönjük!


Számháború és kutyák (2014. év szubjektív zárása)

Pötyke szívférges és nagyon félős - hiába fajtatiszta, esélytelen
Elmúlt egy újabb év, s ilyenkor meg kell kicsit állnunk, hogy összegezzük az előzőt, hogy ne daráljon be minket a rutin, s hogy egy kicsit felülről tudjuk látni a saját munkánkat, s hogy megköszönjük mindenkinek, aki bármiben segített minket, vagy akár csak követi, olvassa, hogy mi történt velünk, a Futrinka Egyesülettel, s ezen belül az esélytelen keverékeket mentő csoportunkkal.

Sajnos a keverék csoportunk sok területen nem áll jól. Valójában sehol sem áll jól, így kicsit légüres térben toporgunk, mert egyrészről annak idején ez volt az a csoport, amiért létrejött az egész Egyesület, keverék kutyák mentésére dobtunk össze páran annyi pénzt, hogy a karantént, oltásokat, ivartalanítást, panziót mind-mind fizetni tudjuk, másrészről viszont ez az a csoport, amely nem tudott igazán rendszeres támogatókat gyűjteni, s mivel a rehabilitációra szoruló vagy beteg állatok tartása, gyógyítása extrém sokba kerül, így sajnos a csoport eladósodott, jelenleg az Egyesület egyéb forrásaiból kap kölcsön, de ez nem mehet a végtelenségig...

Mi lehet a megoldás? Ha belátjuk, hogy nem megy, akkor fel kellene adni, de egy maroknyi kutyánk akkor is marad, hiszen ki tudja, hogy a 2008. óta velünk lévő Vilmosunk meddig él a gondozásunkba, vagy lesz-e, aki beleszeret, és örökbefogadja majd? Érte és mindazokért, akik a gondozásunkban vannak, felelünk, mint ahogy azokért is, akiket örökbeadtunk már, de ha valami miatt nem tudja vagy akarja megtartani a gazda, akkor hozzánk kell, hogy visszakerüljön.

A 2014-es évet 28 kutyával és 3 macskával nyitottunk, ők voltak azok, akik már 2013-ban is velünk voltak, többen közülük már régebb óta, s 2015-re 25 védencet viszünk át az esélytelen keverékek csoportjában.

A 2014-es év során 48 kutya és 6 macska került a gondozásunkba, az esélytelen keverékek csoportjának gondozásába, ami ránézésre talán nem sok, de ha figyelembe vesszük, hogy milyen kutyáknak nyújtunk segítő kezet, ez hatalmas vállalás.

Néhányan, akik külföldön találtak gazdára 2014-es védenceink közül
2014-ben sajnos csökkent a külföldi partnerségen keresztül gazdisodó kutyáink száma, pedig az idős, rozoga kutyák számára ez különösen nagy segítséget jelentett a korábbiakban, de így is 21 kutya és 2 macska találhatott külföldön gazdára, amiért nem lehetünk elég hálásak a segítő szervezeteknek: a lassan egy évtizedes partnerszervezetünknek, a Setterburgnak, az Animal-Care Austriának, a Hundehilfe Phoenixnek és a teljesen új segítőnknek, a Hands 4 Paws-nak.

Sajnos az "alapos" kutyák körül nem túl sok ideiglenes befogadó bukkan fel, így a többségük a tárnoki kennelsorunkon talál elhelyezést, ott látogatható, s ott igyekszünk megoldani a rehabilitációjukat is. Nem mindig egyszerű, de nagyon sokat számít, hogy egyre többen járnak a kennelsorra sétáltatni, s így megismerhetik és talán egy kicsit meg is szerethetik védenceinket, s beleláthatnak az általunk végzett munkába.

Néhányan azok közül, akik belföldön találhatták meg az igazit az elmúlt évben
Esélytelenjeink közül 23 kutyát és 3 macskát adtunk itthon örökbe, s mindannyiukra nagyon büszkék vagyunk, mert hisszük, hogy jó helyre kerültek, s hogy sikerült számukra olyan otthont felkutatnunk, ahol biztonságban, boldogságban, s az egyéni igényeiket figyelembe véve élhetik életüket. Voltak veszteségeink is, sajnos, illetve kettő kutyának meglett az eredeti gazdája.

Igazán esélytelenek, mégis meghozta számukra a végleges gazdit a 2014-es év
2014-ben örökbeadtunk olyan régóta a gondozásunkban lévő kutyákat, mint Zoé, akit még 2007-ben (!) mentettünk az akkor még nagyon rossz hírű ajkai gyepmesteri telepről. Szintén gazdára talált Tiara, aki két évig volt a gondozásunkban, de akit már az Illatos úti megmentésekor is egy rosszindulatú daganattal kellett megoperáltatnunk. Mokka harmadszorra, sok-sok szenvedés és megpróbáltatás után is új életet kezdett, s most biztosak vagyunk abban, hogy már egy életre megtalálta azt a családot, akik minden viselkedési gondja ellenére tiszta szívből szeretni fogják, s nem látjuk viszont a 2006-ban még babaként a paksi menhelyről megmentett terrier keveréket többé. Szintén kirepült Mimóza, a tengelici menhelyről hozzánk került, alulszocializált és félős kan kutya, akit nagy-nagy türelemmel tanítgattunk az emberekkel szembeni bizalomra, de az igazi család hozta meg számára az áttörést: egy szerethető, bújós kutya lett. Ez volt az az év, amikor először, majd másodszor is örökbeadtuk Bunsent, mert sajnos az első helyről visszakerült, de aztán talán éppen ez a fordulat kellett ahhoz, hogy álomgazdira lelhessen.

A 2015-ös évet 25 esélytelennel nyitjuk, s elsődleges feladatunk, hogy számukra találjunk végleges otthont. Tudjuk, hogy ez ne könnyű feladat, hiszen eleve olyan kutyákat mentünk, akiknél valami jelentősen csökkenti a gazdára találási esélyeiket: kor, szín, viselkedés, betegség vagy egyéb.

A 2015-ös nyitó csapatból többen vannak, akik már több, mint egy éve várják, hogy végleges családjuk lehessen.

Vili hetedik évét kezdi nálunk, Floki az ötödiket
Ott van közöttük Vili, a megérinthetetlen kis-közepes keverék kan, aki egy erdőben nőtt fel, majd a szentendrei gyepmesteri telepről vettük gondozásba, s aki valójában nem egy háziasított kutya, de akinek így is megadunk mindent, amit csak lehet, s nem szűnünk meg keresni a végleges otthonát. Ott van Floki is, akit 2010-ben mentettünk az ajkai menhelyről, s aki a közeljövőben egy komoly műtéten kell, hogy átessen: a fejére nőtt egy zsírdaganat, ami mostanra már vekninyi méretű.

2013-ban érkeztek: Róni, Vigyori, Rozicica, Gamandor és Lujzi is
Szintén régebb óta védencünk Rozicica, az utcáról mentett cicalány, aki soha nem lett igazán bújós macska, de nagyon szépen viselkedik a lakásban, s aki egy önálló társra vágyna, akivel nincs sok gond, de aki nem bújik folyamatosan az arcába, annak tökéletes választás. Szintén 2013-ban került hozzánk Vigyori, akit egy másik szervezet mentett meg rossz gazdájától nagy csinnadrattával, majd egy panzióban hagyták, s aki a kezdeti kennelsori lét után ideiglenes befogadóhoz kerülhetett, de aki szeretne most már egy végleges gazdát. Az Illatos útról érkezett - szintén tavalyelőtt - Gamandor, aki a kezdeti mogorva és magának való, domináns kanból egy könnyen kezelhető, érzelmes és ragaszkodó kutya lett. Gazdától érkezett a koros bullmasztiff, Lujzi, aki agilis és emberekkel maximálisan barátságos, de más kutyákkal nem jön ki, s ekkor mentettük meg újra, majd aztán még egyszer Rónit, a mostanra 14 éves angol cocker spániel kant, aki mindenkivel remekül kijön, s nagyon jó állapotban van egyelőre, de a korából fakadóan már nem lehet évtizedekre tervezni vele a jövőt. Gamandor, Lujzi és Róni számára ideiglenes befogadót is keresünk.

2015-ben szeretnénk folytatni a megkezdett rehabilitációs munkát, s csak annyi új kutyával tervezünk, akik számára meg tudjuk majd teremteni a biztonságos és finanszírozható ellátás feltételeit, ehhez azonban nagyon nagy szükségünk lenne:

- rendszeres és eseti támogatókra (bármilyen kicsinek vélt összeg is sokat számít),
- fuvaros segítőkre,
- ideiglenes befogadókra,
- sétáltatókra, a rehabilitációs munkába bekapcsolódókra, elsődlegesen a tárnoki kennelsoron.

Szívférgeseink, akiket kezelünk, de akik ugyanúgy vágynak egy új otthonra
Szeretnénk minden, a gondozásunkba kerülő kutyát az oltásokon, chipezésen, ivartalanításon túl a jövőben is szűrni szívféregre, illetve mindannyiuk számára biztosítani a védelmet a szívférget terjesztő szúnyog ellen, s reménykedünk, hogy azok a kutyáink, akik szívféreg pozitív tesztet produkáltak vagy eljuthatnak a negatív tesztig 2015-ben vagy gazdára találnak, ahol folytatódhat a kezelésük.

Reméljük, hogy számíthatunk rátok 2015-ben is, hiszen ti vagytok azok, akik lehetővé teszitek a mentést, s akik segítenek abban, hogy egy-egy védencünk gazdára találhasson. Ti vagytok azok, akik a nehezebb időkben segítetek, hogy ne adjuk fel, s akik velünk örülnek a sikereknek, ami mindig kutyaéletekben mérhető.

Boldog új évet kívánunk mindenkinek, tartsatok velünk a jövőben is!